Szlak niebieski: Dębica - Wiśniowa - Czarnorzeki

Od kamieniołomu schodzi się do drogi Stępina - Jaszczurowa, skąd wspina się na grzbiet między Pstrągówką a Cieszyną. Wędrując nim można podziwiać widoki na Pasmo Jazowej, Pasmo Klonowej, Sośnice, Bramę Frysztacką i Kotlinę Strzyżowską aż po wzniesienia Pogórza Dynowskiego zamykające horyzont na wschodzie. Po przebyciu grzbietu szlak dochodzi do drogi Babica - Warzyce i przez około 500 m towaryszy jej. Następnie skręca w prawo, prowadzi wzdłuż potoku do kładki na Wisłoku. Od kładki porwadzi początkowo równiną, następnie wspina się na grzbiet Pasma Jazowej, skąd rozciąga się panorama na Frysztak, Kotlinę Frysztacką oraz wsie w niej położone.
Szlak żółty: Kołaczyce - Czudec

Od zabudowań kościelnych szlak wiedzie ku cmentarzowi, na którym na uwagę zasługuje kaplica cmentarna służąca celom grzebalnym właścicieli Gogołowa z epitafiami, inskrypcjami oraz grób Ignacego Skarbka Kruszewskiego (bohatera Polski i Belgii). Od cmentarza szlak wiedzie drogą będącą zarazem działem wodnym Wisłoki i Wisłoka (dopływ Sanu), ku grzbietowi Kamienica (451m). Z niego również piękne widoki na układ dolin i wzniesień, zabudowę i połacie lasów. Drogą polną wzdłuż lasu mieszanego schodzimy w Kociążki (przysiółek Gogołowa) i przekraczamy prawy dopływ Wisłoki - Gogołówkę. Szlak wiedzie na kolejny grzbiet zwany Łazami - stąd widok na położoną w kotlinie Hutę Gogołowską o rzadkiej zabudowie z nowym budynkiem kaplicy, szkoły i domu wiejskiego.
Trasa wędrówki prowadzi przez część wsi zwaną Olszyny i Podlas, wchodzi w las bukowy pokrywający Bardo. Dalej biegnie jak szlak niebieski, z tym że omija Chełm, na który warto zboczyć, gdyż przy zejściu znów się łączą.
Szlak zielony: Frysztak - Bardo

Po zejściu ku potokowi kierujemy się asfaltową dróżką w lewo, wchodzimy na grzbiet nad Pułankami i Glinikiem Średnim - piękne panoramy. Wchodzimy w leśną drogę wiodącą ku Stępinie. W trakcie leśnej wędrówki czas na rozkoszowanie się zdrowym powietrzem, bogatą florą, niekiedy również fauną. Z lasu szlak wychodzi ku drodze Cieszyna - Brzostek, płynie wzdłuż niej Stępinka - dopływ Wisłoka. Po kilometrze wędrówki skręcamy w lewo i udajemy się do wyrobiska kamieniołomu - widać układ piaskowca iłów (flisz karpacki). Znad wyrobiska widok na dolinę Stępinki i zabudowania wsi Stępiny i Cieszyny aż po Pasmo Jazowej. Wchodząc w las leśnymi drogami i na przełaj zmierzamy na szczyt Kamiennej Góry (478 m). Schodzimy z wierzchołka ku obniżeniu między nią a Bardem - widok na Liwocz w Paśmie Brzanki. Leśną drogą prowadzącą łagodnie wchodzimy na szczyt Barda. Droga powrotna może prowadzić szlakiem żółtym lub niebieskim, można też wybrać powrót drogami leśnymi.
Trasa turystyczna: Stępina - góra Chełm

Trasa dla rowerzystów: Frysztak - Pułanki - Cieszyna - Stępina - Huta Gogołowska - Gogołów - Glinik Średni - Frysztak
Wycieczkę możemy rozpocząć przy kościele we Frysztaku. Kierujemy się drogą w kierunku północnym. Po lewej stronie mijamy cmentarz parafialny z ciekawymi nagrobkami. Po drugiej stronie cmentarza znajduje się zabytkowy budynek biblioteki publicznej. Docieramy do drogi Krosno - Rzeszów i wyruszamy w kierunku Rzeszowa, mijając po drodze słynną Bramę Frysztacką, za którą po lewej stronie znajdują się wyrobiska po kamieniołomie w Cieszynie.
W tej miejscowości skręcamy w lewo i opuszczając drogę główną udajemy się do Stępiny. Znajdujemy się w malowniczej dolinie rzeki Stępinki, w wodach której można złowić pstrąga czy też raka. Jadąc dalej w kierunku miejscowości Huta Gogołowska, mijamy po drodze w Stępinie pozostałości po II wojnie światowej, potężny żelbetonowy tunel oraz bunkry obronne. Po prawej stronie drogi ukazuje się piękna panorama góry Chełm.
Z drogi głównej skręcamy w drogę kamienistą w kierunku południowym i udajemy się przez las do Gogołowa. Droga biegnie malowniczym wzniesieniem Kamieniec, skąd rozciągają się wspaniałe widoki w kierunku Frysztaka i Kleci. Po prawej stronie mijamy zabytkowy kościółek w Gogołowie. Wracamy przez Glinik do Frysztaka. Z drogi widać wzgórze frysztackie z zabudowaniami.
Trasa dla rowerzystów: Twierdza - Glinik Dolny - Lubla - Widacz - Twierdza.
Trasa położona w otulinie Czarnożecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Biegnie malowniczymi dolinami i wzgórzami z których rozciągają się przepiękne panoramy. Przejazd możemy rozpocząć od GOK-u w Twierdzy. Stąd kierujemy się drogą biegnącą na Glinik Dolny obok cegielni, przejeżdżamy prosto koło przydrożnej kapliczki (zostawiając ją po lewej stronie), następnie po minięciu gniazda recyklingowego (po lewej stronie drogi) skręcamy na najbliższym skrzyżowaniu w lewo i kierujemy się w stronę Lubli. Jedziemy cały czas drogą asfaltową. Po dojechaniu do drogi wojewódzkiej biegnącej do Jasła my skręcamy w lewo w stronę Frysztaka (osobiście polecam nieco zboczyć z trasy i zwiedzić zabytkowy kościół w Lubli - w tym celu należy się skierować w stronę Jasła i po ok. 200 m. skręcić w lewo w stronę kościółka - po jego zwiedzeniu wracamy na trasę). Po przejechaniu ok 400 m. skręcamy w prawo tak jak wskazuje drogowskaz: Sośnina. Po wdrapaniu się na wzniesienie kierujemy się polnymi dróżkami w stronę Widacza. Po dojechaniu do drogi asfaltowej zjeżdżamy w dół do drogi wojewódzkiej i wracamy do Twierdzy.
Trasa dla rowerzystów: Kobyle - Jazowa - Kobyle.
Najkrótsza trasa ale bardzo piękna. W całości biegnie po terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Jako charakterystyczny punkt początku naszej wyprawy możemy obrać most na rzece Wisłok. Przejeżdżamy koło zabytkowego dworku w Kobylu a następnie wspinamy się na pasmo Jazowej. Po drodze podziwiamy przepiękne panoramy. Następnie w rezerwacie "Herby" podziwiać możemy olbrzymie głazy, rumowiska i progi skalne. Zjeżdżamy do Jazowej i malowniczo położoną drogą wracamy do Kobyla.
Spływ kajakowy
Przez okolice Frysztaka prowadzi szlak wodny, którym jest rzeka Wisłok. Choć nie jest ona przystosowana do spływów kajakowych (brak przystani i wydzielonych tras), to w okresie letnim można zauważyć wielu amatorów tego rodzaju rekreacji. Najbardziej popularną trasą, którą pokonują kajakarze jest odcinek rzeki od Frysztaka do Strzyżowa. Jego długość wyn. ok. 16 km. Jest to bardzo przyjemny i łatwy odcinek rzeki, nawet dla mało wprawnych turystów kajakowych.