Panie z KGW Gogołów serwowały zapiekankę, roladę ziemniaczaną, placuszki ziemniaczane z serem, kluski śląskie z sosem grzybowym, kotleciki ziemniaczane oraz sałatkę chińską i sałatkę z szynką. Dla lepszego trawienia polecały nalewkę wiśniową.
KGW z Pułanek polecało ziemniaki faszerowane mięsem i pieczarkami, paluszki faszerowane mięsem, pierogi z ziemniakami i mięsem drobiowym z sosem, sałatkę ziemniaczaną, zapiekankę oraz nalewkę brzoskwiniową.
KGW Kobyle przygotowało kluski śląskie jarskie, jaskółcze gniazda, chipsy ziemniaczane, krokiety faszerowane ziemniakami i parówką, pyzy na słodko z gruszkami, zapiekankę ziemniaczaną, gruszki smażone na słodko, a na ostro ziemniaki marynowane do potraw z grilla oraz nalewkę z mandarynek.
Reprezentacja KGW z Twierdzy częstowała zapiekanką ziemniaczaną z borowikami, babką ziemniaczaną, kotlecikami ziemniaczanymi z sosem pomidorowym, sałatką ziemniaczaną oraz nalewką malinową.
Natomiast Panie z KGW z Glinika Średniego podały zapiekankę, krokiety nadziewane pieczarkami, sałatkę ziemniaczaną, bułeczki ziemniaczane, kopytka z sosem myśliwskim, pączki z ziemniakami, sakiewki z serem i masłem czosnkowym, ziemniaki po myśliwsku, ziemniaki nadziewane pieczarkami i mięsem, babeczki ziemniaczane a do tego surówkę oraz nalewkę z kawy.
KGW Stępina serwowało kuchnię międzynarodową: amerykański ziemniak pieczony, krokiety z szynką pieczarkami i serem, rolada z wafla, papaja, ziemniaki pieczone, ziemniaczane gniazda, klasyczne piure, były też ziemniaczane ludziki, ziemniak na waflu, krokiety z ziemniakami, kotlety ziemniaczane, kociołek oraz sałatka ziemniaczana, dodatkiem były pieczone kasztany.
Panie przygotowały również informację skąd wzięły się ziemniaki. Warto ją przytoczyć. „Mija 200 lat od czasu, gdy przywiezione z Ameryki Południowej kartofle, dziś częściej zwane ziemniakami, zaczęły upowszechniać się w Europie. Teraz trudno sobie wyobrazić bez nich polską kuchnię. Pojawiły się u nas za panowania Jana III Sobieskiego…”
KGW Lubla przygotowało zapiekankę z brukselką, orzechami i boczkiem z sosem beszamelowym, gołąbki ziemniaczane z sosem pomidorowym, zupę ziemniaczaną, bliny z sosem chrzanowym, kluski ziemniaczane, a także ciasto ziemniaczane na słodko, sałatkę ziemniaczaną oraz surówkę z czerwonej kapusty.
Założeniem spotkania była nie tylko prezentacja umiejętności kulinarnych naszych Gospodyń. W konkursie stanęły przygotowane przez nie zapiekanki oraz stoły jako efekt estetyczny. Komisja konkursowa przeprowadziła degustację zapiekanek i po burzliwych naradach oceniła, że najsmaczniejszą zapiekankę przygotowały Panie z Twierdzy oraz Pułanek, natomiast nagrodę za najpiękniej udekorowany stół otrzymały Panie z Glinika Średniego oraz Stępiny. Panie z Gogołowa zostały wyróżnione za strój.
Na zakończenie wystąpił zespół śpiewaczy i muzyczny z Gogołwa.
Zobacz pozostałe zdjęcia ze święta Ziemniaka - kliknij w LINK
Zobacz pozostałe zdjęcia ze święta Ziemniaka - kliknij w LINK
AUTOR: Magda Stefanik dla Frysztak24.pl