Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia (3 stopniowa skala). Ostrzeżenie ma ważność od 27 lipca godzina 12:00 do 29 lipca do godziny 20:00.
IMGW w sobotę prognozuje temperaturę maksymalną od 28°C do 30°C, a w niedzielę i poniedziałek od 32°C do 36°C. Temperatura minimalna od 17°C do 20°C.
Dużo pijmy, najlepiej chłodnej wody mineralnej niegazowanej. FOTO: http://czasbialegostoku.pl |
1. Dużo pijmy, najlepiej chłodnej wody mineralnej niegazowanej, co zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Lekarze zalecają starszym osobom 2 litry wody dziennie, a młodszym nawet 3 litry.
2. Unikajmy alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które działają moczopędnie i w żaden sposób nie chronią przed odwodnieniem.
3. Zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw. Organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Najlepiej jeść dużo warzyw i owoców.
4. Zakładajmy przewiewne ubrania i odkryte buty, żeby niepotrzebnie nie przegrzewać organizmu. Wskazane są stroje z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna, najlepiej w jasnych kolorach.
5. Słońce jest najbardziej niebezpieczne w godz. 11-15. Unikajmy wtedy wychodzenia z domu, a jeśli nie ma takiej możliwości, przebywajmy jak najczęściej w cieniu. W tych godzinach szczególnie trzeba chronić dzieci i osoby starsze.
6. Jeśli okres największych temperatur spędzamy w domu, korzystajmy z orzeźwiających kąpieli, a wzorem mieszkańców południowej Europy zasłaniajmy okna, aby zachować we wnętrzu jak najwięcej chłodu.
7. Intensywny sport czy fizyczna praca są niewskazane podczas upałów. Wysiłek prowadzi do wzmożonej produkcji ciepła, co grozi przegrzaniem, odwodnieniem, a nawet udarem cieplnym.
8. Uważajmy na skórę. Korzystając z kąpieli słonecznych nie zapominajmy o kremach ochronnych, a przebywając na łonie przyrody zabezpieczmy skórę przed insektami (np. kleszczami, komarami).
9. Kapelusz, chustka czy czapka z daszkiem ochronią głowę przed przegrzaniem, a włosy przed przesuszeniem. Pamiętajmy też o okularach z filtrem UV.
10. Unikajmy skrajnych temperatur. Skok do zimnej wody prosto z leżaka może grozić szokiem termicznym, wejście z podwórka do mocno klimatyzowanego pomieszczenia - przeziębieniem, a picie lodowatych napojów - infekcją dróg oddechowych.
FOTO:
R E K L A M A