Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku zaprasza na wyjątkową wycieczkę. Tegoroczną odsłonę otwiera Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Wycieczka jest doskonałą alternatywą zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Następnie udamy się z przewodnikiem do tzw. Skamieniałego Miasta. Jest to malowniczy rezerwat przyrody położony na Pogórzu Ciężkowickim, z którego rozciągają się piękne widoki na okolicę. Jego nazwa związana jest z legendą, według której na terenie dzisiejszego rezerwatu znajdowało się miasto, które zostało zamienione w kamień. Była to kara za występne życie mieszkańców.
Po wędrówce wrócimy do Muzeum, gdzie w ogrodzie na każdego będzie czekać ciepła herbata i kiełbaska z grilla.
Wycieczka odbędzie się 9 maja 2015 r.
Koszt wycieczki wynosi 45 zł od osoby.
- przejazd na trasie Frysztak – Ciężkowice - Frysztak
- ubezpieczenie,
- bilet wstępu do muzeum wraz z zawodowym przewodnikiem
- przewodnik po Skamieniałym Mieście,
- grill z kiełbaskami.
Program:
godz. 7:45 zbiórka na parkingu GOSiR Frysztak,
godz. 8:00 - 9:45 przejazd z Frysztaka do Ciężkowic,
godz. 10:00 - 11:30 zwiedzanie muzeum,
godz. 11:30 - 14:00 piesza wędrówka skamieniałe miasto,
godz. 14:00 - 15:30 grill z pieczeniem kiełbasek,
godz. 15:30 - 16:30 czas wolny,
16:30 - 18:15 przejazd z Ciężkowic do Frysztaka,
godz. 18:30 rozwiązanie wycieczki.
Ilość miejsc ograniczona o udziale w wycieczce decyduje kolejność zgłoszeń.
Skamieniałe Miasto – rezerwat przyrody położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim. Znajduje się w odległości od kilkuset metrów do 1 km od centrum Ciężkowic, na grzbiecie, oraz na zachodnich i północnych stokach wzniesienia Skała (367 m). Położony jest na terenie miasta Ciężkowice w województwa małopolskim.
O rezerwacie:
Rozrzucone gęsto na stoku wzniesienia na południe od centrum Ciężkowic zgrupowanie skał od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami.
W czasach kiedy ludzie nie posiadali naukowych instrumentów oglądu świata, swoistą formą interpretacji zjawisk i zmian w środowisku były właśnie legendy (Wróbel S., 1998). Nazwa rezerwatu wiąże się z jedną z opowieści o powstaniu skamieniałego grodu. Więcej informacji - kliknij tu
Serdecznie zapraszamy
Dyrektor GOSiR Frysztak
Marek Armata