Rozpoczęcie nowego roku szkolnego jest zawsze dla uczniów przeżyciem. Szczególnie ważny czas mieli uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 we Frysztaku, którzy w dn. 8-15.09.2015r. gościli u siebie kolegów z Dolnej Saksonii. 16-osobowa grupa z Niemiec przyjechała do Frysztaka wraz ze swoimi nauczycielami, paniami : Angeliką Mariss i Marianne Schmalen. Towarzyszył im tym razem dyrektor Realschule Bad-Iburg , pan Dirk Jansen, który pierwszy raz uczestniczył w wymianie.
Projekt jest prowadzony we frysztackim gimnazjum od 16 lat i należy do tych wymian w Polsce, które trwają najdłużej. Międzynarodowa wymiana Raelschule Bad-Iburg- Frysztak wspierana jest finansowo głównie przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży (PNWM) w Warszawie.
Rodzice uczniów-uczestników wymiany i wójt Gminy Frysztak, Jan Ziarnik także partycypują w kosztach. Pan wójt uroczyście przywitał gości z Niemiec w Urzędzie Gminy we Frysztaku. Zapewnił również mieszkanie i wyżywienie (SOSW we Frysztaku) dla kadry nauczycielskiej w hotelu GOSIR-u. Uczniowie niemieccy natomiast mieszkali w rodzinach swoich frysztackich kolegów. W maju br. frysztaczanie gościli cały tydzień u Niemców i teraz odbyła się rewizyta.
Program pobytu gości z Niemiec był w tym roku wyjątkowo bogaty. Uczniowie zwiedzili Państwowe Muzeum ,,Auschwitz- Birkenau ” w Oświęcimiu, uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych w Gimnazjum Publicznym nr 1 we Frysztaku , gdzie powitani zostali i zaproszeni na lekcje przez dyr. szkoły pana Janusza Czekajowskiego. Byli również z wizytą w Zespole Szkół w Lubli. Zwiedzali tam szkołę , piękny zabytkowy kościół i gospodarstwo parafii. Gościnność, zarówno dyr. pani Anny Szteligi, jak i ks. proboszcza Bartnika wprawiła wszystkich w świetny nastrój a wspaniała pogoda sprzyjała wycieczkom i zwiedzaniu. Wyjazdów było dużo. Bad-Iburczycy wraz ze swoimi polskimi kolegami pojechali do Krakowa i Rzeszowa. Byli również w Stępinie, gdzie przewodnik pan Maciej Piękoś ciekawie przedstawił historię tego miejsca. Muzeum w Sanoku też zrobiło na gościach duże wrażenie, zwłaszcza, że mieli oni możliwość lepienia garnków, które na pamiątkę spotkania zabrali ze sobą.
Najcieplej jednak wspominają wszyscy integracyjne spotkanie w GOK-u we Frysztaku. Zgodnie z tradycją wymiany były występy na scenie. Inaugurowali je ,,Twierdzanie” pięknie śpiewając i tańcząc. Wszystkich wprawiły w zachwyt ich wspaniałe stroje i profesjonalna prezentacja ludowych, regionalnych obyczajów. Potem śpiewano po polsku, po niemiecku i w języku angielskim. Bardzo podobał się teatrzyk gimnazjalistów,, Aschenputtel” i polskie tańce narodowe, które pod przewodnictwem pani Agaty Skiby stały się udziałem także gości z Bad-Iburga. Rodzice uczniów GP Frysztak zadbali o słodkości i napoje, pan Maciej Płoucha o techniczną stronę imprezy. Nic więc dziwnego, że rozstać się było trudno.
Goście odjechali do Niemiec zauroczeni Polską oglądaną przez frysztacki obiektyw a nasi gimnazjaliści mają teraz większą łatwość posługiwania się językiem niemieckim i angielskim, dużo nowych znajomych i apetyt na zagraniczne podróże. Wyjazd kolejnej grupy uczniów Gimnazjum Publicznego we Frysztaku do Niemiec planowany jest na maj 2016r. Wymianę w naszej szkole prowadzą nauczycielki języka niemieckiego, panie: Lidia Czaja i Magdalena Michalczyk. W tym roku w realizację programu projektu zaangażowana była również pani Agnieszka Kuternoga - Witalec.