O potencjale turystycznym miejscowości Doliny Wisłoka będzie można się przekonać już 22 kwietnia 2017 r. To właśnie w tym dniu podczas „VI Ogólnopolskiego Spływu Rzeką Wisłok” zostanie dokonane oficjalne otwarcie 22 km odcinka szlaku kajakowego na trasie Wojkówka – Frysztak - Markuszowa (planujemy przyjść około 200 kajakarzy z całej Polski).. Szlak zostanie wpisany do kalendarza Polskiego Związku Kajakowego.
Brama Frysztacka Spływ kajakowy 2014 r.
Piękny, krajobraz, czyste powietrze i rzeka z jednym z najpiękniejszych przełomów, którym jest "Brama Frysztacka" są elementami, które pozwolą rozwinąć rekreację kajakową i wpłyną na poprawę ruchu turystycznego i gospodarczego naszego regionu.
W organizacji szlaku uczestniczą trzy gminy: Frysztak, Wiśniowa i Wojaszówka. Do Współpracy w zakresie przygotowania szlaku dołączyła także Fundacja Kajakowa Tołhaj GDK, Elementy Budowlane Frysztak oraz Ziemia Frysztacka - Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju. Do wspólnej inicjatywy planujemy zaprosić także Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie - Zlewnia Wisłoki i Wisłoka w Rzeszowie.
WZORY
W dniu 7 lutego 2017 r. odbyło się spotkanie organizacyjne wójtów wymienionych gmin w celu ustalenia dalszych procedur przygotowania szlaku wodnego. Na spotkaniu ustalono wzory tablic, map, znaków i regulaminów oraz dalszych prac.
Na dzień dzisiejszy mamy wykonane opracowanie merytoryczne oraz wstępną część graficzną, zostały także opracowane znaki kajakowe, które będą obowiązywać na szlaku. Przed nami zostały do ustalenia ostateczne oznaczenia atrakcji turystycznych oraz doprecyzowanie ilości i lokalizacji przystani.
Wśród atrakcji w poszczególnych gminach znajdą się:
Zamek w Odrzykoniu, Zespół Schronu Kolejowego Stępina - Cieszyna, Zespół Parkowo- Dworski i Folwarczny w Wiśniowej oraz gospodarstwa agroturystyczne, wyciągi narciarskie, jazda konna, basen i punkty użyteczności publicznej takie jak poczta, sklepy, CPN itp.
WZÓR
Wybrano rodzaj konstrukcji, mocowań i materiałów, które będą wytrzymałe i bezpieczne dla użytkowników. Zdecydowano, że konstrukcje będą drewniane i przyjazne dla środowiska, a kotwy cynkowane ogniowo ze względu na zwiększenie trwałości w terenach narażonych na zwiększone oddziaływania pogodowe.
Ważnym elementem wdrożenia szlaku jest niska cena, która jest możliwa do uzyskania dzięki wzajemnej pomocy i własnemu opracowaniu.
Z okazji otwarcia szlaku zostanie wydana moneta okolicznościowa, która powstanie dzięki pomocy Banku Spółdzielczego w Strzyżowie O. Frysztak - bardzo dziękujemy za wsparcie.
------------------------------------------
Organizatorzy Szlaku Wodnego Rzeką Wisłok :
Gmina Frysztak - Wójt Pan Jan Ziarnik,
Gmina Wojaszówka - Wójt Pan Sławomir Stefański,
Gmina Wiśniowa - Wójt Pan Marcin Kut,
Fundacja Tołhaj GDK - Prezes Pan Dawid Marek,
Elementy Budowlane Frysztak - Państwo Malikowscy,
Ziemia Frysztacka - Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju - Prezes Pani Magdalena Śliwka,
Koordynator organizacji szlaku - Dyrektor GOSiR Frysztak Pan Marek Armata,
Patron medialny - www.frysztak24.pl
Szlak ma także swoich sponsorów, których przedstawimy w kolejnym specjalnie przygotowanym artykule.
O dalszych pracach będziemy informować na bieżąco. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy, widzą przyszłość gospodarczą w rozwoju turystyki w Dolinie Wisłoka i Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym.
Opracowanie
Marek Armata