Ponad 4000 naszych interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główne ich przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.
Blisko 20 tysięcy interwencji, do których byliśmy wzywani, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum naszych działań w tych przypadkach było ogromne. Działaliśmy w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego. Byliśmy wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagaliśmy na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych. Usuwaliśmy skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu. - można przeczytać na stronie gov.pl/web/kwpsp-rzeszow
Pod względem interwencji, gmina Frysztak również była aktywnie zaangażowana w utrzymanie bezpieczeństwa. W sumie odnotowano 183 wyjazdy strażaków, z czego 34 dotyczyły pożarów, 146 miejscowych zagrożeń, a 3 to alarmy fałszywe.
Najbardziej zaangażowane jednostki w Gminie Frysztak to t które wchodzą w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego:
- OSP Frysztak: 5 pożarów, 34 miejscowe zagrożenia, 1 fałszywy alarm - łącznie 40 interwencji.
- OSP Gogołów: 8 pożarów, 21 miejscowych zagrożeń, 1 fałszywy alarm - łącznie 30 interwencji
- OSP Glinik Dolny: 5 pożarów, 16 miejscowych zagrożeń, 1 fałszywy alarm - łącznie 22 interwencje
- OSP Lubla: 5 pożarów, 13 miejscowych zagrożeń - łącznie 18 interwencji.
Inne jednostki również aktywnie uczestniczyły w utrzymaniu bezpieczeństwa na terenie gminy, reagując na różnorodne sytuacje wymagające natychmiastowej interwencji.
Działania strażaków w gminie Frysztak, są nieocenione dla społeczności. Ich bohaterska postawa oraz gotowość do pomocy w różnych sytuacjach zasługują na najwyższe uznanie i wdzięczność mieszkańców.