Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Myślistwo a łowiectwo – jakie są różnice?

Mimo że wydawałoby się, że myślistwo jest tym samym, co łowiectwo, tak naprawdę można dostrzec pomiędzy nimi sporo różnic. Co do nich należy? Przeczytaj!

Co to myślistwo?

Jest to praktyka, która wchodzi w zakres łowiectwa. Zajmuje się polowaniem na zwierzynę w celu ochrony ekosystemu, ale również w celach kulinarnych, rekreacyjnych czy sportowych. Myślistwo jest przeprowadzane w zgodzie z etyką i prawem łowieckim. System myślistwa opiera się na etyce humanitarnego polowania na zwierzęta i dotyczy dokładnej selekcji zwierząt. Myśliwi często wykorzystują specjalne elementy stroju, które zabierają ze sobą w teren, m.in. kamizelki myśliwskie.

Co to łowiectwo?

Łowiectwo obejmuje szeroko rozumianą gospodarkę łowiecką. Wchodzi tu pojęcie myślistwa, natomiast działania są podejmowane w taki sposób, aby racjonalnie zarządzać zasobami leśnymi. Głównym zadaniem łowiectwa jest regulacja liczebności zwierząt, kontrolę polowania i ochrona środowiska naturalnego. Łowiectwo podlega przepisom prawno-ustrojowym, które mają na celu kontrolować populację dzikich zwierząt.

Jaka jest różnica między łowiectwem a myślistwem?

Chociaż często te dwa słowa są używane jako synonimy, to jednak istnieją różnice, które sprawiają, że nie do końca powinno się używać ich zamiennie. Łowiectwo to proces, który ma za zadanie kontrolę liczebności dzikich zwierząt, ale regulacja wymaga zachowania zasad ekologii, gospodarki leśnej, a także rolnej.

Działania podejmowane mają na celu ochronę środowiska i dbanie o gatunki. Łowiectwo realizuje swoje cele przez dokarmianie zwierząt, sadzenie drzew, odstrzały, które muszą być kontrolowane i zapobiegają kłusownictwu. Prawa łowiectwa są określone przez dyrektywy Unii Europejskiej i prawami Prawa łowieckiego. Osoba, która nazywana jest łowczym, jest wybrana przez członków koła łowieckiego, a jej zadaniem jest prowadzenie gospodarki danego koła, przez który została wybrana. Myślistwo wchodzi w łowiectwo, ale bazuje tylko na działaniach związanych z polowaniem na zwierzęta, pomijając kwestie sadzenia drzew, dbania o ekosystem, gatunki oraz równowagę liczebności dzikich zwierząt.

Myślistwo również stosuje się do kwestii etycznych, ale regulowany jest przez ustawę o prawie łowieckim. Myśliwy musi stosować się do okresów ochronnych, wyznaczonych miejsc, rozpoznawaniem zwierząt przed odstrzałem, czy przestrzegać zabijania zwierząt tylko tych, które są łowne.

Różnica, jaka występuje między tymi terminami, jest wystarczająco duża, aby nie używać ich jako zamienników, ponieważ różni się obowiązkami. Chociaż myślistwo jest częścią łowiectwa, i każdy łowca to również myśliwy, to nie możemy zakładać, że każdy myśliwy to też łowca.

Zakres działań w dużym stopniu się od siebie różni, ponieważ łowca poza regulacją ilości zwierząt przez odstrzał reguluję je również przez dokarmianie i przy tym wszystkim jego kluczowym zadaniem jest dbanie o całokształt ekosystemu, ekologię i roślinność, to zadanie myśliwego ogranicza się tylko do regulacji liczebności zwierząt przez odstrzały, które oczywiście są kontrolowane.

Myśliwy nie podejmuje aktywności, które miałyby sprzyjać ekosystemowi czy roślinności. Skupia się wyłącznie nad tym, aby swoją pracą regulować liczbę dzikich zwierząt i mieć pewność, że jego działanie będzie przynosiło korzystne skutki.

Artykuł Sponsorowany

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad