Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Kolejny defibrylator AED na terenie Gminy Frysztak – OSP Glinik Górny zaprasza na kurs pierwszej pomocy!

W czwartek 12/12/2024r o godzinie 17:00 w budynku OSP Glinik Górny odbędzie się przekazanie defibrylatora AED wraz z warsztatami z pierwszej pomocy, które poprowadzi Mateusz Mokrzycki właściciel firmy Passio Poland.

Strażacy OSP Glinik Górny zapraszają wszystkich mieszkańców Glinika Górnego oraz sąsiednich miejscowości na szkolenie.

Defibrylator AED jest bardzo ważnym elementem „ogniw łańcucha przeżycia”. Ogniwa łańcucha przeżycia to kluczowe elementy, które decydują o przeżyciu osoby, która doznała nagłego zatrzymania krążenia (NZK) lub innego zagrożenia zdrowia, wymagającego szybkiej reakcji. Łańcuch przeżycia jest modelem, który składa się z kilku powiązanych ze sobą kroków, gdzie każda interwencja zwiększa szansę ofiary na przeżycie. Jego ogniwa są następujące:
  1. Ogniwo 1-Wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy
    - Pierwszym ogniwem jest szybkie rozpoznanie sytuacji, w której osoba potrzebuje pomocy, np. w przypadku utraty przytomności, zadławienia się, objawów zawału serca lub udaru.
    - Kluczowe jest natychmiastowe wezwanie służb ratunkowych (numer alarmowy 112 lub 999 w Polsce), ponieważ szybka reakcja może uratować życie.
  2. Ogniwo 2-Wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO)
    - Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) jest drugim ogniwem. Jeśli osoba nie oddycha lub nie ma pulsu, należy jak najszybciej rozpocząć uciski klatki piersiowej i, w zależności od sytuacji, także wentylację (jeśli osoba jest wykwalifikowana).
    - Celem RKO jest przywrócenie przepływu krwi do najważniejszych narządów, w tym mózgu i serca, aż do momentu przybycia służb ratunkowych.
  3. Ogniwo 3-Wczesne rozpoczęcie defibrylacji
    - Defibrylacja polega na zastosowaniu wstrząsu elektrycznego do serca w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca.
    - Zastosowanie defibrylatora (AED) w pierwszych minutach po zatrzymaniu krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie. Wiele miejsc publicznych jest wyposażonych w defibrylatory, a dostęp do nich w sytuacjach kryzysowych jest kluczowy.
  4. Ogniwo 4-Wdrożenie czynności ALS i opieka poresuscytacyjna
    - Ostatnim elementem łańcucha przeżycia są czynności, które podejmują służby medyczne. To zaawansowane zabiegi resuscytacyjne oraz wszystkie czynności podejmowane, gdy zostaną już przywrócone czynności życiowe. Ten ostatni element należy już bezpośrednio do pracowników medycznych, natomiast trzy poprzedzające zależą od ludzi takich jak Ty. Teraz już wiesz, czym jest łańcuch przeżycia? Pamiętaj, że łańcuch zaczyna się od Ciebie.

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad