Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

"Hejtokla" – głośny krzyk przeciw nienawiści

Wstrząsający, prawdziwy i przejmujący – taki był spektakl „Hejtokla”, który odbył się 3 marca 2025 roku w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku. Przedstawienie, będące zwieńczeniem ośmiodniowych warsztatów teatralnych, poruszyło jeden z najbardziej palących problemów współczesności – hejt, który przenika zarówno świat rzeczywisty, jak i wirtualny.

Ja nic złego nie zrobiłam! Ja nic złego nie zrobiłam!! Ja nic złego nie zrobiłam!!! – krzyk Hejtokli dławi, ściska serce, świdruje mózg.
Przejmujący do głębi, wydobywający zadawnione rany, rozdrapujący świeże, uzmysławiający zło, które dzieje się każdego dnia. Krzyk, który dotyka każdego. NIENAWIŚĆ. Jest jak grzybnia przerastająca każdą tkankę. NIENAWI ŚĆ. Bez powodu. Z powodu bzdury, urażonej dumy, prawdy wypowiedzianej na głos, nazwania rzeczy po imieniu, braku empatii.
Przeniesiona do sieci rozrasta się niekontrolowanie, wciąga kolejne osoby. Niszczy niezauważalnie – nie widzimy procesu – widzimy potem już tylko zgliszcza… RATUNKU! Czy jest ratunek?
JEST. W każdym z nas są pokłady dobra, które potrafią rozbijać skały zła. Trzeba tylko przy nich wcisnąć „enter“. O tym jest „Hejtokla

Spektakl powstał dzięki młodzieży z gminy Frysztak, która zdecydowała się wziąć udział w intensywnych warsztatach teatralnych pod okiem Jarosława Figury. Uczniowie z miejscowych szkół, mimo ferii zimowych, poświęcili swój czas, by stworzyć coś wyjątkowego.

Na scenie zobaczyliśmy Wojciecha Kowalczyka, Michała Winiarskiego, Amelię Maguder, Patrizię Machowską, Karola Syrka, Piotra Kowalczyka, Magdalenę Lewko, Martynę Majochę, Zuzannę Mikuszewską i Karola Gruszczyńskiego. Ich autentyczność i szczerość w grze aktorskiej sprawiły, że spektakl stał się nie tylko przedstawieniem, ale prawdziwym przeżyciem dla widzów.
Teatr, Który Mówi o Rzeczywistości

Światło, dźwięk, ruch sceniczny – każdy element „Hejtokli” był precyzyjnie przemyślany, by maksymalnie oddać siłę przekazu. Efekty świetlne i muzyczne dopełniły pełne emocji kreacje aktorskie, tworząc widowisko, które na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Spektakl pokazał, jak cienka jest granica między dobrem a złem i jak łatwo można ją przekroczyć. To lekcja dla nas wszystkich – nie tylko dla młodzieży, ale także dla rodziców, nauczycieli i każdego, kto korzysta z przestrzeni internetowej.

Realizacja „Hejtokli” nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu osób i instytucji. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za dofinansowanie wydarzenia, a także Powiatowemu Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej za udzielenie gościny reżyserowi. Wyrazy wdzięczności kierowane są również do dyrektorów i nauczycieli szkół w Stępinie, Gogołowie, Gliniku Górnym, Lubli i Frysztaku, którzy pomogli w organizacji i doborze młodych aktorów. Szczególne podziękowania należą się także rodzicom uczestników za ich zaangażowanie i wsparcie.

„Hejtokla” to dowód na to, że teatr może zmieniać rzeczywistość i otwierać oczy na problemy, które często bagatelizujemy. To wydarzenie, które pozostawia ślad – w sercach, w umysłach i w codziennych wyborach każdego z nas. Zdjęcia ze spektaklu znajdą Państwo pod tym linkiem - kliknij tu!

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad